Skąd pochodzi tradycja dzielenia się opłatkami

Okres Bożego Narodzenia to mnóstwo tradycji i zwyczajów, które są z nami od lat. Dużo osób nie wyobraża sobie zupełnie tego czasu bez dzielenia się opłatkami, i faktycznie w większości domów te białe kawałeczki chleba się pojawiają. Bo przecież oplatki to po prostu woda wymieszana z mąką, a później krótko wypieczona w piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a spożywanie go zaczęło się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. To właśnie wtedy opłatek zyskał miano symbolu duchowej komunii, zaczęto go też zabierać do domów dla osób, jakie nie mogły brać udziału w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu stał się też symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie jedynie w naszym kraju, lecz również wielu innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest między innymi praktykowany na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, ponieważ są one złożone jedynie z dwóch składników, czyli wody i mąki.

Po odpowiednim wymieszaniu masy ta prasowana jest następnie na cieniutkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Następnie płaty te są przycinane, pakowane i rozsyłane do sklepów i kościołów. Tradycyjne opłatki na święta mają kolor biały, i takie właśnie pojawiają się na wigilijnych stołach, ale dostać je też można w różnych kolorach, przeznaczone dla zwierząt. Często na opłatkach są tłoczone różnego rodzaju motywy, wykonuje się to za pomocą odpowiednich matryc. Motywy te przeważnie mają charakter religijny, ale można też spotkać motywy świeckie, takie jak rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz