Krótkowidz, dalekowidz lub też również astygmatyk – diagnostyka u okulisty

Współcześnie coraz więcej osób cierpi na komplikacje ze wzrokiem. Wśród osób takich znaczącą część stanowią ludzie cierpiący na krótkowzroczność. Wada tak polega na tym, iż promienie ogniskują się przed siatkówką, właśnie dlatego też krótkowidz porządnie dostrzega to co znajduje się blisko, a ma problem z dokładnym rozpoznaniem przedmiotów lub ludzi, będących w oddali.

Osoba cierpiąca na ten typ wady zmuszona jest nosić okulary o soczewkach minusowych. Z kolei szkła plusowe stają się niezbędne dla dalekowidzów. W ich przypadku niewyraźnie odbierane są te obiekty, które znajdują się w niewielkiej odległości. Dlatego również osoby takie mają na ogół trudności z czytaniem.

Oprócz tych, najbardziej powszechnych wad wzroku, stosunkowo nieraz napotykane są także takie jak: astygmatyzm, zaćma czy jaskra. Należycie zdiagnozować chorobę oczu ma okazję wyłącznie optometrysta Bydgoszcz. Nie należałoby odkładać wizyty u specjalisty, jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy. W pewnych sytuacjach bowiem defekty mogą się z niekiedy pogłębić, wskutek tego również konieczna staje się wizyta w gabinecie okulistycznym.

Wielokrotnie, aby poprawić komfort życia i ułatwić nam wykonywanie codziennych czynności, wystarczy zakup dobrych okularów bądź szkieł kontaktowych. Jednakże tylko okulista może stwierdzić, czy potrzebne nam są soczewki minusowe czy plusowe oraz ile powinny mieć dioptrii.

Nie można lekceważyć kłopotów ze wzrokiem. Nie dosyć, iż większość wad z w pewnych sytuacjach się pogłębia, to jeszcze, jeśli nie widzimy porządnie, a na przykład prowadzimy samochód, jesteśmy w stanie stanowić zagrożenie dla siebie oraz innych. Nie warto wobec tego odkładać wizyty u okulisty, bo niewielka wada może rozwinąć się w głębokie schorzenie.

1 komentarz do “Krótkowidz, dalekowidz lub też również astygmatyk – diagnostyka u okulisty”