Jak dobrze wybrać tablicę sensoryczna dla swojego dziecka

Zabawki manualne doskonale sprawdzają się przy rozwoju dzieci. Nie tylko gwarantują one świetną zabawę na długie godziny, ale przy okazji bardzo dobrze działają na rozwój umiejętności manualnych i wyobraźnię oraz polepszają ogólną koordynację. Dlatego też już od pierwszych lat warto o takie zabawki zadbać, a jedna z ciekawszych propozycji to najróżniejsze tablice sensoryczne.

Takie tablice są proste w budowie, bo robi się je ze sklejki lub drewnianej deski, z zamocowanymi różnymi elementami. To, co tablica sensoryczna będzie mieć w sobie, zależy głównie od wytwórcy, chociaż w części przypadków zrobić ją można zgodnie z własnym pomysłem. Powszechnie wykorzystywane są różnego rodzaju kółka zębate, pokrętła, przełączniki czy suwaki, jakie można przekręcać, przesuwać czy zamykać. Świetnie sprawdzają się też przedmioty mające przyciski, na przykład kalkulatory, telefony czy piloty.

Z kolei do stymulowania słuchu wykorzystać można dzwonek, trąbkę czy też cymbałki, choć akurat przy nich dorośli uzbroić się będą musieli w spokój i cierpliwość. W sprzedaży jest dostępnych wiele rozmaitych tablic, które się od siebie różnią rozmiarem, liczbą przymocowanych elementów oraz ich rodzajem. Podczas wyboru należy mieć na uwadze kilka istotnych spraw. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, dlatego też tablica edukacyjna dla dzieci nie może posiadać żadnych ostrych elementów, jakie mogłyby spowodować zranienie. Poza tym wszystko musi być również przymocowane we właściwy sposób, aby nie zostało urwane podczas intensywnej zabawy.

Taka tablica powinna posiadać odpowiedni rozmiar, żeby bez żadnych problemów dało się na niej wszystko dotykać czy przesuwać. Nie należy jednak przesadzić z liczbą przymocowanych przedmiotów. Specjaliści zalecają, aby tablice edukacyjne dla dzieci nie miały ich powyżej dwudziestu, ponieważ wtedy dzieci najbardziej efektywnie je wykorzystują. Ale byłoby dobrze, żeby różniły się też poziomem trudności, ponieważ wtedy będą stanowić na malucha wyzwanie, które na pewno on zechce pokonać.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz