Czy świadectwo energetyczne jest obecnie obowiązkowe

W niedługim czasie posiadaczy starszych domów i mieszkań czeka kolejna rewolucja. Będą się oni bowiem musieli postarać o wykonanie energetycznego świadectwa, które będzie obowiązkowe dla wszystkich budynków. Jeśli ktoś zamierza tego nie robić, to musi być świadomy że naraża się w ten sposób na grzywnę wynoszącą nawet do pięciu tysięcy.

Takie Świadectwo charakterystyki energetycznej to po prostu dokument, który informuje o pełnym zapotrzebowaniu budynku na energię, zarówno związaną z ogrzewaniem czy chłodzeniem, jak też oświetleniem czy podgrzewaniem wody. A to wszystko w dużej mierze uzależnione jest od stanu technicznego i użytych materiałów i technologii. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Świadectwa energetyczne muszą zawierać kilka istotnych informacji. Przede wszystkim w dokumentach tych znaleźć się muszą fotografie frontowe obiektu, a także dokładny plan nieruchomości wraz ze wymiarowanymi pomieszczeniami.

Także będzie potrzebna informacja na temat tego, jaką mają grubość i ocieplenie stropy i ściany, a także z czym dany lokal sąsiaduje. Z istotnych informacji trzeba jeszcze wymienić sposób ogrzewania wnętrza oraz podgrzewania ciepłej użytkowej wody. Istotną częścią każdego takiego certyfikatu są obliczenia zrobione przez osobę go wykonującą. Wyliczenia te są oparte na podanych przez właściciela informacji, dlatego nie można tutaj przekazywać nieprawdziwych danych. Jeżeli zostanie to wykryte, to świadectwo będzie nieważne, a poza tym właściciel się narazi na karę finansową.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz